Astronomska skupina Fakultete za matematiko in fiziko Univerze v Ljubljani
Teleskop Vega

v okviru prireditev Noč raziskovalcev 2018 in projekta Evropska noč raziskovalcev Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani s podnaslovom "Humanistika, to si ti!" Fakulteta za matematiko in fiziko vabi v petek dne 21.12.2018 na prireditev:

Dan odprtih vrat 21. decembra 2018 (ob zimskem solsticiju)

Program dopoldne

V dopoldanskem terminu je vstop prost. Vodeni ogledi so ob 11:00,11:30,12:00,12:30. Za šolske skupine do 35 učencev, dijakov prosimo za rezervacijo termina na observatorij@fmf.uni-lj.si. Program ogleda je:

  • Ogled teleskopa Vega
  • Kratko predavanje v predavalnici observatorija
  • Delavnica, opazovanje Sonca s teleskopom

Celoten program traja 45min.

Večerni program za otroke, skupina A ob 18:00

Skupina je prilagojena otrokom med 5 in 10 let, program ogleda je:

  • Ogled teleskopa Vega
  • Opazovanje planetov in zvezd s teleskopom

Vstopnice za skupino A so družinske. Celoten program traja 30 min.

Večerni program osnovni, skupina B ob 18:30

Skupina je namenjena splošni publiki, program ogleda je:

  • Ogled teleskopa Vega
  • Tematski ogled neba, opazovanje planetov in zvezd s teleskopom

Celoten program traja 45 min.

Večerni program predavanje, skupina C ob 19:00

Skupina je namenjena splošni publiki, osnovnošolcem, dijakom in seveda vsem tistim, ki jih astronomija zanima, nimajo pa astronomskega predznanja. Program je:

  • Kratek ogled neba z manjšimi teleskopi na vrtu observatorija
  • "Kako daleč so zvezde" predavanje v predavalnici observatorija (30 min)
  • Ogled in demonstracija delovanja teleskopa Vega v kupoli observatorija

Celoten program traja 1 uro.

Večerni program predavanje, skupina D ob 19:30

Skupina je namenjena splošni publiki, osnovnošolcem, dijakom in seveda vsem tistim, ki jih astronomija zanima, nimajo pa astronomskega predznanja. Program je:

  • Kratek ogled neba z manjšimi teleskopi na vrtu observatorija
  • "Kako daleč so zvezde" predavanje v predavalnici observatorija (30 min)
  • Ogled in demonstracija delovanja teleskopa Vega v kupoli observatorija

Celoten program traja 1 uro.

Za vse večerne oglede je potrebna vstopnica, ki pa je brezplačna. Zaradi omejenih kapacitet observatorija je število vstopnic omejeno. Brez vstopnice vstop v observatorij ni mogoč.

Vsak kupec katerekoli astronomske publikacije ali knjige ali nov naročnik publikacije NAŠE NEBO 2019 dobi prednostno dve vstopnici za skupino C.

Vstopnice bodo dostopne na tej spletni povezavi dva dni pred prireditvijo, dne 19.12.2018 točno od 11h dalje dokler ne poidejo. Za pomoč pri izpolnjevanju spletnega formularja se lahko obrnete na observatorij@fmf.uni-lj.si.

Naroči vstopnico za večerni ogled

Predavali vam bodo profesorji astronomije, znanstveniki in strokovni sodelavci. Ogledi bodo potekali v skupinah po 30 obiskovalcev, ki so označene od "A" do "D", naročene pa so na 30 min. Skupine od postaje do postaje vodijo študenti in študentke višjih letnikov astronomije.

Če bo jasno vreme bo v večernem terminu možno opazovati nebesne objekte z več manjšimi šolskimi teleskopi. V dopoldanskem terminu pa bomo opazovali Sonce v naravni barvi in v rdeči barvi atomarnega vodika. V primeru slabega vremena bomo v predavalnici prikazali simulacijo nočnega neba.

Dostop do observatorija je sicer mogoč z avtomobilom po cesti Pot na Golovec; spodaj je prometni znak dovoljeno za lokalni promet. Vendar zaradi omejenega števila parkirnih mest in precej ozke gozdne ceste svetujemo, da parkirate ob vznožju in pridete peš. Možna brezplačna parkirna mesta v okolici so na Streliški ulici, na Prulah, Grubarjevem nabrežju in Strelišču na Rudniku. Hoje do observatorija je 15-30 minut, pot je v celoti osvetljena. Lahko tudi pridete z mestnim avtobusom št. 11, izstopite na Roški cesti (-postaja Streliška) ali št. 3 (-postaja Strelišče) in nadaljujete po peš poti čez most nad Grubarjevim kanalom.

Astronomski observatorij Fakultete za matematiko in fiziko Univerze v Ljubljani pripravlja za splošno publiko in tudi za ljubitelske astronome različne dogodke, kot so Dnevi odprtih vrat, Noč raziskovalcev in Večeri na observatoriju. V kolikor želite, se lahko naročite na prejemanje najav in obvestil po e-pošti:

Naroči prejemanje obvestil o prireditvah na observatoriju

Ta projekt Evropske noči raziskovalcev je sofinanciran s strani Evropske komisije, Marie Skłodowska-Curie actions. Projekt je prejel sredstva okvirnega programa Evropske unije za raziskave in inovacije Obzorje 2020, št. pogodbe 818237. This European Researchers' Night project is funded by the European Commission under the Marie Skłodowska-Curie actions. The project has received funding from the European Union’s Horizon 2020 research and innovation programme under grant agreement No 818237.

Zadnja sprememba 08.01.2019 12:15 UTC
© Copyright 2004-2022
B.Dintinjana
Univerza v Ljubljani, F M F
Pot na Golovec 25
1000 Ljubljana, Slovenija